“Her Cuma Yeni Sinema”

“Her Cuma Yeni Sinema”

22 Kasım 2013 Cuma günü, senaristliğini ve yönetmenliğini Elif Refiğ’in üstlendiği ‘Ferahfeza’ filmi gösterildi.

Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2013 Perşembe

“Her Cuma Yeni Sinema”nın bu haftaki filmi “Ferahfeza”…
  
Beşiktaş Belediyesi ve Yeni Sinema Hareketi işbirliğiyle Levent Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak gerçekleştirilen “Her Cuma Yeni Sinema”,  22 Kasım 2013 Cuma günü, senaristliğini ve yönetmenliğini Elif Refiğ’in üstlendiği ‘Ferahfeza’ filmi gösterildi.
 
“Ferahfeza”, 3. Malatya Uluslararası Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülünü alırken, 13. Avrupa Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI ödülüyle döndü.  Filmin başrollerini Uğur Uzunel, Mert Asutay, Engin Hepileri ve Sitare Akbaş paylaşıyor.

22 Kasım 2013 cuma günü, saat 19.00’da gerçekleşen gösterimin ardından filmin yönetmeni Elif Refiğ izleyicilerin sorularını yanıtladı.

“Her Cuma Yeni Sinema” 29 Kasım’da, Erdem Tepegöz’ün  ‘Zerre’ filmiyle devam edecek.
 
Film hakkında:
 
Hayalperest Ali yirmi yaşında, bir yandan babasının baskıcı tavırlarıyla diğer yandan da Tuzla bölgesinde mal tedarikçisi olarak çalışan, alt sınıftan bir gençtir. Babasının buyruklarını zorla da olsa yerine getirmeye çalışır. Tek arkadaşı ise Kısmet'tir; en büyük zevkleri ise gece yakınlardaki tepeliğe tırmanıp şehri seyretmektir. Bu sıradan görünen hayatının içerisinde Ali tesadüflere büyük anlamlar yükler ve onu daha güzel bir hayata götüreceğine inandığı işaretleri takip eder. Bir gece şehrin ışıklarını farklı bir noktadan görmek ister ve bir kuleye tırmanır. Bu farklı bakış açısı ona duvarda yarım kalmış bir gemi grafitisi hediye edecektir. Ali, duvara bu çizimi yapan kişiyi bulması gerektiğine kendisini ikna eder. Bu gizemli kişi ona “Vamos”u bulmakta yardım edecek ve bu yerlerden uzaklara gitmesini sağlayacaktır...
Elif Refiğ'in ilk uzun metrajlı sinema filmi olan yapım iki gencin tesadüfen tanışmaları ve beraber çıktıkları yolculuğu beyazperdeye taşıyor...

 

Yeni Haberler