Gizemli İpucu: ÇIKRIK, Çocuklar İçin Oyunlu Klasik Müzik Konseri - Ücretsiz

Gizemli İpucu: ÇIKRIK, Çocuklar İçin Oyunlu Klasik Müzik Konseri - Ücretsiz

Fulya Sanat

Etkinlik Tarihi: 31 Mayıs 2015 Pazar

Çocuklar İçin Oyunlu Klasik Müzik Konseri

Gizemli İpucu: ÇIKRIK
3 Farklı Ülke / 3 Farklı Müzik / 3 Farklı Öykü

Oyunlu Müzik Projesi: Yaprak Sandalcı
Müzik: Bakır Nefesli Çalgılar Beşlisi & Piyano
Oyuncular: Koroporte
Pandomim Sanatçısı: Mehmet Selin Sağdıç
Anlatıcı: Ayla Algan

Gizemli İpucu: ÇIKRIK
KOROPORTE’nin çocuklar için gerçekleştirdiği Oyunlu Klasik Müzik Konserleri 10'uncu yılına girdi. Her biri dünyada ilk olma özelliği taşıyan bu projeler çocuklar ve gençler kadar onlarla birlikte konser salonuna gelen yetişkinlere de hitap etmeyi amaçlıyor.
Çoğu çocuklar için yazılmamış, ancak belli bir konusu olan ve klasik müzik repertuarının temel taşlarını oluşturan dev yapıtlar, anlattıkları hikayenin Yaprak Sandalcı tarafından şarkı sözlerine dönüştürülüp esere eklenmesi ile oyunlaştırılıp sahneleniyor.

İzlenecek performans bir müzikal değil, çocuk oyunu değil, müzikli bir tiyatro oyunu da değil! Nedir bu derseniz? Oyunlaştırılmış Klasik Müzik Konseri. Sahnede, 5 yaşından 45 yaşına kadar müzikle uğraşan farklı yaş gruplarından çocuklar ve yetişkinler yer alıyor. En önemlisi de seyirci için yaş sınırı olmaması. Anne karnından itibaren her yaşta herkes bu konserleri izleyebilir.

"Gizemli İpucu: Çıkrık" projesi üç farklı kültürün müziğiyle çıkrığı tanıtmayı amaçlıyor. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir araç ÇIKRIK. Pek çok çocuğun masallar dışında adını duymadığı, hayatında görmediği bir nesne. Oysa tarihte dünyanın gidişatını değiştiren, 1760-1850 arasında yaşanan sanayi devriminin başlangıcı kabul edilen iki buluştan biri (diğeri buhar makinesi). En eski çıkrığın M.S 500 ile 1000 arasında Hindistan'da yapıldığı düşünülüyor ancak İngiltere’de 120 makara ip büken çıkrıkların üretimiyle ilk tekstil fabrikaları kurulabilmiş. Bu da tarihte yeni bir dönemin başlangıcı kabul edilmiş. Konserimizde seslendireceğimiz eserlerin yazılma tarihlerine bakarsak üç Avrupalı müzisyenin Çıkrık adına besteler yazmalarının tam da bu döneme denk gelmesi bir rastlantı olmasa gerek. Çıkrığın müzikle olan ilişkisi; ritmik dönme hareketi ile çalışıyor olması ve düzenli olarak çıkardığı seslere dayanıyor. Kim bilir ne kadar çok kadın çıkrığının başında ip eğirirken söyledikleri türkülerle acılarını, sevinçlerini ilmek ilmek müzikle dokudu.

Tarih: 31 Mayıs 2015, Pazar
Saat: 15.30
Yer: Fulya Sanat
Adres: Hakkı Yeten Cad. No:10 Dikilitaş / İstanbul
Gişe Tel: (0212) 215 60 37

*Ücretsizdir.

Etkinlik Görseli İçin Tıklayınız.
Yeni Etkinliker