Kadın Hakları Savunucusu Moroğlu'na "Onurlu Yaşam Ödülü"

Kadın Hakları Savunucusu Moroğlu'na "Onurlu Yaşam Ödülü"

Kadın Hakları Savunucusu Moroğlu'na "Onurlu Yaşam Ödülü"

Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2014 Salı

KADIN HAKLARI SAVUNUCUSU MOROĞLU'NA "ONURLU YAŞAM ÖDÜLÜ"
  
  
Beşiktaş Kent Konseyi tarafından kadın hakları savunucusu ve Türkiye'nin ilk "kadın hukuku uzmanı" Nazan Moroğlu'na "Onurlu Yaşam Ödülü" verildi. Akatlar Kültür Merkezi'nde düzenlenecek törende Nazan Moroğlu; ödülünü, Beşiktaş Belediye Başkanı ve Kent Konseyi Başkanı İsmail Ünal'ın elinden aldı.
      
Beşiktaş Kent Konseyi'nin bu yıl 3'üncüsünü düzenlediği etkinlikte Türkiye'nin ilk kadın hukuku uzmanı ve Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi eski Başkanı Nazan Moroğlu'na "Onurlu Yaşam Ödülü" verildi. 22 Şubat Cuma günü saat 19:00'da Akatlar Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, "Onurlu Yaşam Ödülü" sahibi Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Necla Arat, Dilek Pamir ve Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Selma Durak ve cesitli konuklar Moroglu'nu anlatan konusmalar yaptı. Etkinlikte Nazan Moroğlu hakkında bir video gösterisine de yer verildi. Moroğlu; ödülünü, Beşiktaş Belediye Başkanı ve aynı zamanda Beşiktaş Kent Konseyi Başkanı olan İsmail Ünal'ın elinden aldı.
     
Türkiye'nin ilk "Kadın Hukuku Uzmanı"
           
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Nazan Moroğlu'nun Kadın Hakları konusunda sayısız çalışmaları ve kitapları bulunuyor. Yüksek lisansını Kadın Hukuku konusunda yapan Moroğlu 2003 yılında İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Kordinatörlüğü'nü yapmaya başladı. TÜBAKKOM (Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu) kurucu başkanı olan ve 2004 - 2006 döneminde İstanbul Barosu Yönetim Kuruluna seçilen Moroğlu halen Türkiye Barolar Birliği delegesi olarak görevine devam ediyor.
       
Kadın Araştırmaları Derneği ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığı, Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığı ve AB Kadın Hukukçular Derneği (EWLA) Kurucu üyeliği görevlerinde bulunan Moroğlu aynı zamanda “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasının başlatılmasında Hürriyet- İstanbul Valiliği ortak projesinin hukuk danışmanlığını da üstlendi. Moroğlu 2012 yılından beri Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanlığı görevini yürütüyor.
        
"Onurlu Yaşam Ödülü"
    
Beşiktaş Belediyesi'nin her yıl düzenlediği "Onurlu Yaşam Ödülü"nün bu sene 3'üncüsü gerçekleştirdi. Geçtiğimiz sene Uğur Dündar'a layık görülen ödülü, önceki sene de Prof. Dr. Nermin Abadan Unat almıştı.
 
 
 
 
 
  

Yeni Duyurular