Kadınlar Günü’ne Özel İki Belgesel Birden!

Kadınlar Günü’ne Özel İki Belgesel Birden!

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta iki belgesel birden Levent Kültür Merkezi’nde gösteriliyor.

Eklenme Tarihi: 09 Mart 2015 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesinin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle gerçekleştirdiği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 11 Mart 2015 Çarşamba günü İki belgesel birden Levent Kültür'de gösterilecek.

Dünya Kadınlar Günü’ne özel; iki kadının yaşantısına şişmanlık teması üzerinden yaklaşan “Beden Sonuç İlişkisi” ve bir kadına ait olduğu söylenen fotoğrafın izini Adatepe ve Midilli'de sürmenin güncesini anlatan “Refika”…

İKİ BELGESEL BİRDEN

BEDEN SONUÇ İLİŞKİSİ
Türkiye/ 2008/ 18’

Yönetmen: Aslı Ertürk

Belgesel Hakkında
Beden kavramını insan saplantıları çerçevesinde ele alan bu belgesel film aslında, hepimizin farklı nedenlerle er geç yaşadığı, ne kadar sakınsak da peşimizi bırakmayan takıntıları, korkuları, kuşkuları, endişeleri, kararsızlıkları ve bunların ardından içine düşülen çıkmazları şişmanlık üzerinden anlatmaya çalışıyor. Sonucunu bildiğimiz, nedenini bulamadığımız sorunlarla karşı karşıyayken yaşanan duygusal gerilimlerin bedene hapsolma ile sembolize edildiği filmde, benzer çıkmazlardaki iki kadının yaşantısına tanık oluyoruz.

REFİKA
Türkiye / 2012 /11'18'' / Türkçe -Yunanca / Türkçe Altyazı

Yönetmen: Özge Deniz Özker

Belgesel Hakkında
“Hatıralarımı yazma, tarih sanıyor birileri… A.Telli”
“Refika” adlı belgesel, adı Refika olan bir kadına ait olduğu söylenen bir fotoğrafın izini Adatepe ve Midilli’de sürmemin bir güncesi. Adatepe, mübadeleden önce Türklerin ve Rumların beraber yaşadıkları eski bir Rum köyü. Refika ve sevgilisi Nazmi’nin hikâyesi, farklı versiyonları ile günümüze kadar taşınmış. Peki ama hangi hikâye doğru? Fotoğraftaki o kadın Refika mı, değil mi? Tarihi kim yazıyor? Bu sorulara yanıt ararken güncenin sonunda, o fotoğraftaki kadın imgesinin bir markanın logosu olarak kullanıldığına ve “Refika”nın bir anlamda metalaştığına tanık oluyoruz.

Tarih: 11 Mart 2015, Çarşamba
Saat: 19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu
Adres: Levent Kültür Merkezi,
Çalıkuşu Sok. No: 1 Levent- Beşiktaş
Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71

*Gösterim Ücretsizdir.
 
Yeni Haberler