Ustalara Saygı Toplantısı – Nâzım Hikmet Özel Gecesi

Ustalara Saygı Toplantısı – Nâzım Hikmet Özel Gecesi

14 Ocak Pazartesi günü, Akatlar Kültür Merkezi'nde

Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2013 Perşembe


Şiirimizin çınarı Nâzım Hikmet, 111. doğum ve 50. ölüm yıldönümünde bir kez daha “Ustalara Saygı”da anıldı. Beşiktaş Belediyesi tarafından sekiz sezondur düzenlenen “Ustalara Saygı” toplantıları, 14 Ocak Pazartesi akşamı “Mavi Gözlü Dev” için özel içerikle oluşturulan etkinlikle devam etti. Faruk Şüyün tarafından hazırlanan gece, Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirirldi.


Kaleme aldığı dizelerin her biri dünya çapında klasikleşen büyük usta, bu hafta 111 yaşına girdi. Ayrıca bu sene, 3 Haziran 1963 günü kaybettiğimiz Nâzım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümü. “Ustalara Saygı” etkinlikleri, bu vesilelerle her yıl düzenlediği Nâzım Hikmet gecelerine bir yenisini daha ekledi.

Yapıtlarıyla edebiyat, tiyatro, sinema, müzik ve resmi de besleyen büyük sanat çınarımız, gecede sanatın farklı dallarından örneklerle anıldı. Tuna Egemen’in sunacağı “Ustalara Saygı” etkinliği, Ataol Behramoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Bir konuşma da yapan Melih Güneş’in hazırladığı ve seyirci karşısına ilk kez çıkan “Bir Yitik Miras: Nâzım Hikmet” belgeselinden bölümlerin izlenildiği etkinlikte, ustanın şiirleri Ayşe Lebriz Berkem, Cem Baza ve Özlem Ünaldı’nın sahne aldığı dinleti konuklara sunuldu.

Nâzım Hikmet şarkılarıyla da bilinen Sema’nın bir akapella ile katıldığı “Ustalara Saygı” toplantısında; Haluk Oral, Hıfzı Topuz ve Turgay Fişekçi birer konuşma yaptı. Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV) tarafından hazırlanan, 1925-1938 yılları döneminde Nâzım Hikmet’in kendisi tarafından basılan kitaplardan örneklerin sahnede yer aldığı gecede; şairin kendi sesinden “Saman Sarısı” ve Genco Erkal’ın “Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni” adlı çalışmasından çeşitli yorumlar da seyircilerle paylaşıldı. “Ustalara Saygı”da Melih Güneş’in önümüzdeki günlerde okurlarla buluşacak olan “Hanene Huzur Dolsun-Sevdalı Bulut” kitabıyla birlikte ilk kez yayınlanacak olan “Sevdalı Bulut” ve “Hanene Huzur Dolsun” animasyon filmleri de gösterildi.

Ücretsiz olarak takip edilebilen “Ustalara Saygı” toplantıları, 21 Ocak’da düzenlenecek Gülriz Sururi gecesiyle devam edecek.


Yeni Duyurular