“Eski Şehirden Son Havadis” Levent Kültür’de!

“Eski Şehirden Son Havadis” Levent Kültür’de!

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta, Mustafa Ünlü’nün “Eski Şehirden Son Havadis” belgeseli Levent Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2015 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi’nin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle gerçekleştirdiği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 21 Ocak 2015 Çarşamba günü “Eski Şehirden Son Havadis” belgeseli gösterilecek.

“Eski Şehirden Son Havadis” İstanbul’un son yüzyılda yavaş yavaş yitirdiği insanların; araya savaşlar, çatışmalar, uluslararası ve toplumsal gerginlikler girmeden önceki sıcak ilişkilerinden bugüne kalan bir öyküyü anlatıyor.

ESKİ ŞEHİRDEN SON HAVADİS
Türkiye /2006 /60’ / Türkçe

Yönetmen: Mustafa Ünlü

Belgesel hakkında
İstanbul'un Rum cemaati, gazetenin sayfaları arasına karışırlar. Yaşam, isim, ölüm o dört sayfanın arasından akar. Geriye umut kalır. İstanbul'da yaşam normal, ilişkiler doğal seyrinde… Fazladan, biraz hüzün ve geçmişe özlem yalnız eski İstanbullularda değil, birlikte yaşamanın erdemine inanan, teknoloji ve küreselleşmenin özen gösterilmezse Türk, Rum, Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, ortak kültürümüze telafisi olanaksız zararlar vereceğinden korkan, biraz daha ağır ağır yaşamanın tadını arzulayan herkeste var. Belgesel, tüm bu “çatışmalar bütününü'', içi içe geçmiş yaşamları ön plana, iç içe geçmiş modern İstanbul ve eskiden kalan İstanbul'u arka plana koyarak; tıpkı bu kentte yaşandığı gibi, yeni ile eski, hızlı ile yavaş arasındaki ani geçişlerin aynı zamanda sinemasal anlatım unsuru olduğu bir anlatımla ekrana yansıtır.

21 Ocak 2015, Çarşamba, 19:00
Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu


*Gösterimler Ücretsizdir.

Yeni Haberler