Ustalara Saygı "Nazım Hikmet"

Ustalara Saygı "Nazım Hikmet"

Akatlar Kültür Merkezi

Etkinlik Tarihi: 12 Ocak 2015 Pazartesi

Ustalara Saygı’da, Nazım Hikmet
Beşiktaş Belediyesi "Ustalara Saygı" etkinlikleri 12 Ocak Pazartesi günü Nazim Hikmet’i anma gecesiyle devam ediyor.

Ustalara Saygı geceleri kapsamında 12 Ocak'ta şairin doğum günü kutlanacak. Gecede kendi sesinden şiirler dinlenecek, onu ve dostlarını tanımış Hıfzı Topuz anılar anlatacak.

Beşiktaş Belediyesi tarafından 10 senedir düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinlikleri, yeni yılda geleneksel Nâzım Hikmet gecesiyle devam ediyor. Şairi 15 Ocak’ta kutlanacak 113. doğum günü dolayısıyla anmayı hedefleyen etkinlik, 12 Ocak Pazartesi akşamı gerçekleştirilecek.

Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği “Ustalara Saygı” toplantısı, saat 20.00’den itibaren Akatlar Kültür Merkezi, Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Yapıtlarıyla edebiyat, tiyatro, sinema, müzik ve resmi de besleyen Nazım Hikmet, gecede sanatın farklı dallarından örneklerle anılacak. Nâzım Hikmet’in yaşamından görüntülerin gösterileceği, kendi sesinden şiirlerin dinletileceği gecede Vedat Sakman, şairin şiirlerinden bestelediği 5 yapıtıyla mini bir konser verecek.

Nâzım Hikmet'i ve dostlarını yakından tanımış olan Hıfzı Topuz’un anılarını anlatacağı gecede edebiyatçı Osman Şahin, ustanın “Kadınlarımız” şiirini seslendirecek.

Türkiye televizyonlarında yasaklı olduğu dönemde Korkut Akın’ın hazırladığı bir programda ilk kez gösterilen Nâzım Hikmet görüntülerinin de yansıtılacağı gecede, Salkımsöğüt şiirinden Ethem Onur Bilgiç’in yaptığı animasyon da yer alacak. 

Nâzım Hikmet’in Türkçe’de yayımlanmamış veya yitik sanılan eserlerini bulan, yayınlanmasını sağlayan, ustanın yurtdışındaki fotoğraflarından oluşan “Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” sergisinin de aralarında bulunduğu çok sayıda etkinlik düzenleyen M. Melih Güneş’in ustayı anlatacağı gecenin diğer konuşmacıları Atilla Birkiye, Göksel Aymaz, Işık Öğütçü, Turgay Fişekçi olacak.

Tarih: 12 Ocak 2015, Pazartesi
Saat: 20.00
Yer: Akatlar Kültür Merkezi, Melih Cevdet Anday Sahnesi
Adres: Zeytinoğlu Cad. No: 8 Akatlar
Telefon: 0 212 351 93 82-83-84

Yeni Etkinliker