Sihirli Parmaklar / Müzik ve Beyin

Sihirli Parmaklar / Müzik ve Beyin

Fulya Sanat

Etkinlik Tarihi: 27 Kasım 2014 Perşembe

Sihirli Parmaklar, sağlık için 27 Kasım'da Fulya Sanat Merkezi'nde buluşuyor!

Konnakol, Güney Hindistan'a özgü klasik Karnatik müzikte bulunan perküsyon hecelerinin sesle dile getirilmesidir. El ile ölçüleri sayarken aynı anda ağız ile heceleri söylemenin birleşimi esasına dayanan Solkattu'nun sözel kısmını oluşturuyor.

Normalde müzikte kullanılan bu yöntemin zamanla beyin işlevleri üzerindeki olumlu etkileri keşfedildi ve yaşlı psikiyatrisi, otizm, ADD ve ADHD gibi rahatsızlıklarla ilgili alanlarda kullanılmaya başlanarak olumlu sonuçları görüldü.

Günümüzde bu yöntemi öğrenerek "Müzik ile Terapi" alanında uygulayanların sayısı gittikçe artıyor.

Ganesh Kumar, bu konuda ün yapmış dünyanın önde gelen müzisyenleri arasında. Çeşitli ülkelerde yaptığı atölye çalışmalarının yanı sıra kendisi de yaşamını sürdürdüğü Hindistan'ın Chennai kentinde başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere çok sayıda ülkeden gelen öğrencilere ders veriyor.

Kendisi kasım ayının sonunda hem bir konser vermek hem de çeşitli workshoplar yapmak üzere Alzheimer Vakfı'nın davetlisi olarak Türkiye'ye gelecek.

Fulya Sanat Merkezi'nde 27 Kasım'da gerçekleşecek olan konserde kendisine kendi ülkesinden Hari Krishnan’ın yanı sıra Türkiye'den yine dünyaca tanınan Levent Yıldırım ve Mustafa Olgan eşlik edecek.

Yapılacak atölye çalışmaları iki bölümden oluşacaktır. Birinci bölüm terapi müzik terapisi alanında olup yukarıda sözü edilen gruplarla ilgili gelecek kişilerle (yaşlı psikiyatrisi, otizm gibi) olacakt. İkinci bölüm ise bir Hint perküsyon aleti olan "Kanjira" ile ilgili ve müzik alanında olacak. Çalışmaya, bu aleti öğrenmek ve çalmak isteyen kişiler katılacak.

Tarih: 27 Kasım 2014, Perşembe
Saat: 20:30
Bilet Satış: www.biletix.com

Yeni Etkinliker