Güldestan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi - Modern Dans Topluluğu

Güldestan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi - Modern Dans Topluluğu

Fulya Sanat

Etkinlik Tarihi: 18 Kasım 2014 Salı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi
MODERN DANS TOPLULUĞU İSTANBUL 2 PERDE
MÜZİK VE DANS PRODÜKSİYONU


GÜLDESTAN
Devlet Opera ve Balesi'nin en popüler eserlerinden biri olan Güldestan 10.yılını kutluyor. Beyhan Murphy'nin 2004'te Mercan Dede ile beraber yaptığı ve o günden bu güne, Mersin, Antalya, Samsun, İzmir ve İstanbul olmak üzere 5 Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmiş ve Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya ve Fransa'da sergilenmiş olan Güldestan'ın 10.yılını kutlamak amacıyla sezon başında özel temsiller düzenleniyor.

En son 2008 AKM'de sahnelenmiş olan Güldestan, yeni bölümlerin eklenmesiyle beraber, Mercan Dede'nin ve sürpriz konukların katılımı ve canlı orkestra eşliğinde, beş sene sonra İstanbul izleyicisiyle tekrardan buluşacak. Güldestan'da anlatılan, bir köy düğününden şehirdeki bir kafeye, çağdaş yazar Orhan Pamuk'un eserlerinden 18. yy Evliya Çelebiye, modern insanın içsel yolculuklarından sema'ya, Osmanlı zamanlarından modern İstanbul'a ve nihayetinde de GÜL'e varan bir yolculuktur.

Güldestan'ın içinde bulunduğu göçebe çadırının, modern dans retoriğiyle dile getirilen mistik ve güçlü bir aurası vardır. Güldestan kullanılan elektronik müzik ve sufi gelenekleriyle ve aynı zamanda geçmiş ve geleceği birleştiren özellikleriyle benzersiz bir eserdir. Geçmiş senelerde Güldestan'da dans etmiş konuk sanatçılarla birlikte, MDT İstanbul dansçıları tarafından renkli ve devingen bir tarzla sahnelenen Güldestan'a, sahnede viyola, çello, klarnet, ud ve perküsyonun yer aldığı canlı bir orkestra ile Ara Güler fotoğrafları eşlik ediyor.

Tarih: 18 Kasım 2014 - 19 Kasım 2014
Saat: 20.00
Yer: Fulya Sanat

BİLET SATIŞ:
www.dobgm.gov.tr adresinden, ya da Fulya Sanat gişesinden temin edebilirsiniz.

Yeni Etkinliker