Türk Sinemasının 100. Yılı Kutlamaları

Türk Sinemasının 100. Yılı Kutlamaları

Dolmabahçe Saat Kulesi, Akatlar Sanatçılar Parkı

Etkinlik Tarihi: 08 Kasım 2014 Cumartesi

Türk Sinemasının 100. Yılı Karnaval Tadında Kutlanacak!
Türk Sinemasının 100.Yılı, Yeşilçam ve çağdaş sinemamıza emek ve gönül vermiş birçok ünlü oyuncunun, yönetmenin, senaristin, yapımcının, teknik kadronun katılımıyla karnaval tadında kutlanacak.

Beşiktaş Belediyesi, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, SO-DER Sinema Oyuncuları Derneği ve diğer sinema meslek birliklerinin işbirlikleriyle 8 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek programa birçok ünlü yönetmenin ve sinemaya yıllarca emek vermiş teknik kadronun katılması bekleniyor.

Yeşilçam sinemasına sayısız filmde ev sahipliği yapan Dolmabahçe’den hareket edecek ve ünlü sinemacıları taşıyacak, filmlerde kullanılmış klasik otomobillerden, kamyonet ve okul otobüsünden oluşacak konvoy, Akatlar Sanatçılar Parkı’na doğru yollarda yer alacak vatandaşları selamlayarak ilerleyecek. Konvoyun önünde ise Yeşilçam melodileri repertuarıyla bando takımı yer alacak.

Klasik araçların üstünde çekildiği dönemlerde büyük yankı uyandıran filmlere ilişkin afişler de bulunacak. Akatlar Sanatçılar Parkı’nda ise Yeşilçam’a ait belgesel gösterimi, ödül töreni gerçekleşecek ve sinema afişleri sergisi yer alacak. Program birçok filmin melodisiyle anılmasının mimarı Cahit Berkay konseriyle son bulacak.

Organizasyonda aynı zamanda, Türk sinemasının 100.yılı dolayısıyla gerçekleştirilen “En iyi 100 Türk Filmi” oylamasında anketlerden birinci sırada çıkan Metin Erksan’ın yönettiği 1963 yılı yapımı “Susuz Yaz” filminin unutulmaz oyuncusu Erol Taş, ölüm yıldönümü nedeniyle sevenleriyle birlikte anılacak.

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği bugüne kadar Yeşilçam’a saygı konseptinde birçok aktiviteye imza atmıştı.

Program Akışı

Tarih: 8 Kasım 2014, Cumartesi

Saat 12.30: Dolmabahçe Saat Kulesi, Beşiktaş

Saat 13.00: Klasik araçlarla sanatçı korteji

Saat 13.30: Akatlar Sanatçılar Parkı: Ödül Töreni, Kokteyl ve Cahit Berkay Konseri


Yeni Etkinliker