"Söz Meclisten İçeri" Tiyatro Oyunu

"Söz Meclisten İçeri" Tiyatro Oyunu

Fulya Sanat

Etkinlik Tarihi: 30 Ekim 2014 Perşembe

Ankara Ekin Tiyatrosu "Söz Meclisten İçeri"

Uğur Mumcu, ölmeden yıllar öncesinde bugünü, karşılaşabileceğimiz tehlikeleri, Ortadoğu’yu, dönek aydınları, hukuk sistemini, cemaatleri, havuz medyayı, eğitim kurumlarını, devleti ele geçirmeye çalışanları derin ve çarpıcı satırlarla yazmıştı. Olağanüstü bir öngörü ile bu günün tespitini yapan Uğur Mumcu’nun köşe yazılarından derlenen, müzikle desteklenen politik güldürü, iki perdelik oyunun rejisörü Murat Atak. Dekor ve kostümlerini Başak Özdoğan’ın yaptığı oyunun müzikleri ise Kemal Günüç’e ait. Nusret Çetinel, Koray Ergun, Tuncer Yığcı, Bilal Gürdere, Adnan Çelik, İhsan Ustaoğlu, Selim Kalıç, Ercüment Güvenç ve Neslihan Özyetiş’in rol aldığı oyunun dans düzenini İhsan Bengier yaptı.

"Adaletin üç ayağı vardır. Bu üç ayağın birincisi yargıç, ikincisi savcı, üçüncüsü ise avukattır. Adaletin bu üç ayağından biri zedelenirse, adaleti ayakta tutmaya olanak yoktur. Bunun içindir ki hukuk devleti yargı bağımsızlığına ve özgür barolara dayanır. Yargıç bağımsız değilse, savcı bağımsız değilse, avukat her gün çeşitli baskılarla karşı karşıya ise bundan adalet sistemi zarar görür, dolayısıyla bütün toplum bu zararın yükünü taşımak zorunda kalır. Hukuk, artık siyasal kan davalarının hedefi olmaktan çıkarılmalıdır."

"Kafalarının üzerinde seçim sandığı taşıyan politikacılar unutulacak. Aydınlara, sanatçılara en ağır cezayı verenler unutulacak. Beyinlere dikenli teller dolayanlar unutulacak. Kırmızı plakalara uzanmış bakanlar, başbakanlar, devlet başkanları unutulacak. Ama resimleri ile Dinolar, Arbaşlar, romanları ve yazılarıyla; Aziz Nesinler, Yaşar Kemaller, Rifat Ilgazlar, Sabahattin Aliler, şiirleri ile; Nazım Hikmetler, Ceyhun Atuflar, Hasan Hüseyinler, Ahmet Arifler hep yaşayacaklar. Yasak üstüne yasak konsa da yaşayacaklar. İsimleri okul kitaplarından çıkarılsalar da yaşayacaklar. Şiirlerinden, yapıtlarından devlet televizyonunda, radyosunda tek sözcük bile olsun edilmese de yaşayacaklar."
(Cumhuriyet /16 Şubat 1981)
Ankara Ekin Tiyatrosu '' Söz Meclisten İçeri''
Oyun Tarihi: 30 Ekim Perşembe
Oyun Saati: 20:00
Yer: Fulya Sanat
Gösterim Ücretsizdir.

Metin Düzenleme:
Semih Çelenk
Rejisör: Murat Atak
Dekor Kostüm: Başak Özdoğan
Beste: Kemal Günüç
Koreograf: İhsan Bengier
Işık Tasarım: Osman Koçak

Oyuncular
Koray ERGUN
Tuncer YIĞCI
Bilal GÜLDERE
Nusret ÇETİNEL
İhsan USTAOĞLU
Adnan ÇELİK
Selim KALIÇ
Ercüment GÜVENÇ
Neslihan ÖZYETİŞ


Yeni Etkinliker