Kurtuluş Savaşı Destanı Tiyatro Oyunu

Kurtuluş Savaşı Destanı Tiyatro Oyunu

Fulya Sanat

Etkinlik Tarihi: 29 Ekim 2014 Çarşamba

KURTULUŞ SAVAŞI DESTANI TİYATRO OYUNU (NAZIM HİKMET)

“Kurtuluş Savaşı Destanı” bir büyük prodüksiyon olarak Tiyatro 2000 tarafından sahneleniyor. Nazım Hikmet'in ünlü eseri Kuva-yi Milliye- Kurtuluş Savaşı Destanı şairin Bursa Hapishanesinde 1940’lı yıllarda kaleme aldığı “Memleketimden İnsan Manzaraları” eserinin içinde yer almaktadır.

Kurtuluş savaşımızı 1919’da memleketin içinde bulunduğu ağır koşullar ve insanlarımızın yılgın, ümitsiz, çaresiz bir sefaletten nasıl kendilerini kurtarmaları ve özgürlükleri için nasıl olağanüstü bir güçle ayağa kalkmalarının destanıdır.

Nazım Hikmet bu eserde, şiirselliğin yanında koyduğu tarihsel perspektif içinde anlattığı somut gerçekle Kurtuluş Savaşı destanının hem anlatanı hem savunanı durumundadır.

Bu büyük eserde, değerli tiyatro oyuncularımız Tamer Levent, Mehmet Ali Kaptanlar, Nişan Şirinyan, Yurdaer Okur, Cenk Sözeri, Efe Tunçer, Devrim Evin, Payidar Tüfekçioğlu, ve anlatıcı olarak Zeliha Berksoy yer almaktadır.

Büyük ressamımız Abidin Dino’nun Kurtuluş Savaşı Destanı için yaptığı eserler, ayrıca değerli kompozitör Muammer Sun ‘un Kurtuluş Senfonisi oyunun yönetmeni Zeliha Berksoy tarafından sahneye konulmuştur.

Oyunun dekorunu Gökhan Yücesal, ışık tasarımını Yakup Çartık, makyajı Mira Civelek, ve müzik direktörlüğünü İlteriş Sun yapmıştır.

“Kuva-yi Milliye- Kurtuluş Savaşı Destanı” 29 Ekim 2014 Çarşamba günü Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat’ta saat 21.00’de seyircisiyle buluşacak.Yeni Etkinliker