Habib Gerez Resim Sergisi

Habib Gerez Resim Sergisi

Ortaköy Kültür Merkezi

Etkinlik Tarihi: 26 Ekim 2014 Pazar

Avrupa Yahudi Kültürü Günü kapsamında gerçekleşecek olan Habib Gerez Resim Sergisi 26 Ekim 2014 tarihinde saat 11.00’de yapılacak açılış töreninin ardından bir hafta boyunca sanat severlerin ziyaretine açık olacaktır.

Habib Gerez Özgeçmişi
Ressam, şair ve yazar 1926 yılında İstanbul’da doğdu. 64 yıldan beri çalışmalarını resim ve şiir alanlarında sürdürüyor. 33'ü yurtdışında olmak üzere 135 kişisel sergi açtı.

Katıldığı yarışmalardan resim ve şiir dallarında altmış üç ödül aldı. Yapıtları, Fransa’da Arsonval Müzesi ile Troyes Güzel Sanatlar Müzesi’nde, Belçika’da Herstal Müzesi’nde, A.B.D.’de Judah Magnes Müzesi’nde, İsrail’de Jewish Art ile Ben Ari Müzelerinde, Türkiye’de Selçuk Yaşar Müzesi ile Edirne Modern Sanatlar Müzesi’nde bulunuyor.

Akademisyen unvanına sahip olup yurt dışında altı akademinin fahri üyesi ve Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Akademisinin Türkiye temsilcisidir. 28 Haziran 1998’de İtalya’da düzenlenen ödül töreninde adı geçen Akademi, her yıl yalnızca bir kişiye verilen ‘Avrupa Büyük Ödülü’nü 50 yıla yakın etkinlikleri nedeniyle kendisine vermiştir. 11 şiir kitabı yayınlanmıştır. Şiirlerinin bir bölümü yabancı dillere çevrilerek, kitap halinde basılmıştır. Basılmış elliye yakın kitabı olan Gerez, sanatı kendisine bir yaşam tarzı olarak seçmiştir.

Habib Gerez Resim Sergisi
Tarih: 26 Ekim - 02 Kasım 2014
Yer: Ortaköy Kültür Merkezi 

Yeni Etkinliker