16. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

16. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yarışmanın ödül töreni Tüblek’in ölüm yıldönümü olan 06 Mart saat 19.00’da Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde yapıldı.

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 Çarşamba

 
6 Mart 1995 tarihinde vefat eden, ömrünü karikatüre adamış değerli karikatürist Nehar Tüblek adına Beşiktaş Belediyesi ile Karikatürcüler Derneği işbirliğiyle düzenlenen geleneksel karikatür yarışmasının bu yıl on altıncısı yapıldı ve birincilik ödülünü Kürşat Zaman kazandı. Yarışmanın ödül töreni Tüblek’in ölüm yıldönümü olan 06 Mart saat 19.00’da Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde yapıldı.

Yarışmanın Birincilik Ödülünü Kürşat Zaman alırken diğer ödül sahipleri ise şöyle oldu;

İkincilik Ödülü : Muhammet Şengöz
Üçüncülük Ödülü : E. Yaşar Babalık
Mansiyonlar: Aşkın Ayrancıoğlu, Ekrem Borazan, Mümin Bayram
Beşiktaş Belediyesi Onur Ödülü : Sait Munzur
Beşiktaş Jimnastik Kulübü Özel Ödülü: Abdullah Üçyıldız
Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Özel Ödülü: Selim Tanrıseven
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü: Ömer Çam
Dünya Yayıncılık Özel Ödülü: Musa Gümüş
Nehar Tüblek Ailesi Adına Özel Ödül: Metin Fatih Çakmak


Nehar Tüblek
Yugoslavya’nın Manastır kentinde 1924 yılında doğan Tüblek, daha sonra Türkiye’ye yerleşti. İlk karikaturü 1943 yılında Amcabey dergisinde yayımlandı. O günden vefat ettiği güne kadar kendini karikature adayan Tüblek, Hafta, Yavrutürk, Yeni Mecmua Karikatür, Şaka, Amcabey, Akbaba, Dolmuş, Çarşaf dergileriyle Son Posta, Dünya, Akşam, Yeni Gazete, Hürriyet ve Günaydın gazetelerinde devamlı olarak karikatür çizdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başarı ödülüne layik görülen Tüblek, İtalya,Tolentino, Bordighea, Kanada ve Yugoslavya’nın Üsküp kentinden de birçok ödül aldı. Beygirname ve Paşaname adlı iki karikatür albümü bulunan Nehar Tüblek, 6 Mart 1995 tarihinde gazetedeki çalışma masasının başında vefat ettiğinde Dünya Gazetesi’nde çizmekteydi.
 
 

Yeni Haberler