"Bedia Muvahhit" Belgesel Günlerine Konuk Oldu

"Bedia Muvahhit" Belgesel Günlerine Konuk Oldu

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliği ikinci yılında İş Bankası Müzesi arşivinde yer alan belgesellerin gösterildiği “İş Bankası Müzesi’nden Beyaz Perdeye” bölümüyle devam ediyor.

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 Çarşamba

 

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliği ikinci yılında İş Bankası Müzesi arşivinde yer alan belgesellerin gösterildiği “İş Bankası Müzesi’nden Beyaz Perdeye” bölümüyle devam ediyor. Etkinlik kapsamında İş Bankası Müzesi arşivinde bulunan ve daha önce izleyiciyle buluşmamış “Ustalar ve Bilgeler” dizisinin gösterimi yapılıyor.

6 bölüm halinde gösterilen ve her hafta başka bir sanatçının hayatının anlatıldığı etkinliğin bu haftaki konuğu Türkiye'nin ilk Müslüman kadın oyuncusu Bedia Muvahhit oldu. Sanat yaşamı boyunca 200'ün üzerinde oyunda ve sayısız sinema filminde rol alan Bedia Muvahhit'in hayatının ve sanatının anlatıldığı belgeselin yönetmenliğini Yücel Çakmaklı üstleniyor.

Dördüncü haftasına giren "Ustalar ve Bilgeler" kapsamında bugüne kadar Cemal Reşit Rey, Eşref Üren, Aşık Ali İzzet Özkan'nın yaşam öykülerinin anlatıldığı belgesellerin gösterimi gerçekleşti.

Belgesel hakkında:

Sanat yaşamı boyunca 200’ün üzerinde oyunda ve sayısız sinema filminde rol alan sanatçı, Kadıköy Terakki Mektebi ve Notre Dame de Sion Lisesi’nde okur ve 1914’te yeni kurulan Darülbedayi’ye girer. İlk filmi, 1923 yılında Halide Edip Adıvar'ın Ateşten Gömlek romanından sinemaya uyarlanan filmdir. Muhsin Ertuğrul’un yönettiği bu filmde canlandırdığı Ayşe karakteri ile Türk sinemasının Neyyire Ertuğrul’la birlikte ilk kadın oyuncularından biri olur. 1923’te, Ceza Kanunu adlı oyunla sahneye çıkmasıyla tiyatro yaşamı da başlar. 1975 yılında Şehir Tiyatroları’ndan emekli olan Bedia Muvahhit, 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alır.


Yeni Haberler