Belgesel Sinema Günleri "Çıkmaz"

Belgesel Sinema Günleri "Çıkmaz"

İkinci sezonunda da oldukça büyük ilgi gören "Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinlikleri bu hafta Pınar Okan ve Tuğba Karakaya'nın yönetmenliğini üstlendiği "Çıkmaz" filmiyle devam etti.

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 Çarşambaİkinci sezonunda da oldukça büyük ilgi gören "Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinlikleri bu hafta Pınar Okan ve Tuğba Karakaya'nın yönetmenliğini üstlendiği "Çıkmaz" filmiyle devam etti.

Belgesel gösterimleri geçen sezon olduğu gibi bu sezon da, her Çarşamba saat 19:00’da Levent Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Gösterimlerin ardından belgeselin işlediği konuyla ilgili söyleşiler yer alıyor. Bu haftanın söyleşi konuğu Ragıp Zarakolu oldu.

Film hakkında


Önceden sadece azınlıkların yaşadığı İstanbul Samatya'da bulunan İçkalpakçı Çıkmazı’ndaki Rum ve Ermeni nüfus, 1955’te gerçekleşen ve 6-7 Eylül olaylarından sonra göç etmeye başlar ve çoğunlukla yurtdışına gitmeye mecbur bırakılırlar. Özellikle 1980 sonrasında, azınlıkların gidişinin ardından sokak daha çok Doğu’dan Güneydoğu bölgelerimizden göç almaya başlar. Film, kültür çatışmasından doğan yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı ve yozlaşmayı anlatmakta; bu sokakta yaşayan insanların hayatlarındaki çıkmazlar, sokağın çıkmazı ile örtüşmekte...

Yeni Haberler