Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit: FECÎRA

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit: FECÎRA

Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu

Etkinlik Tarihi: 21 Mayıs 2014 Çarşamba

Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu çarşamba Piran Baydemir’in yönetmenliğini üstlendiği “Fecîra” belgeseli gösterimde olacak.

Fecîra, Kürtçe’nin Dimilkî lehçesinde “günün ilk ışığı” anlamına geliyor. Besna, Melek ve Devrim için Dersim’de günün ilk ışığıyla başlıyor yaşam mücadelesi.

Filmin Konusu:
Dersim´de 1938´de yaşanan acılar günümüzde bir hatıradan mı ibaret? Dersim, barajlarla soluğu kesilmiş Munzur, tarihiyle, coğrafyasıyla bölge halkının hayatını bugün nasıl etkiliyor? Belgesel bu soruların cevabını Şakak Köyü’nde yaşayan Besna, kızı Devrim ve Melek´in gündelik hayatlarından kesitler sunarak veriyor. Film, mevsim geçişlerinin kadınların hayatlarındaki yerini onların doğal halleriyle anlatıyor ve soru sorulmaksızın paylaşılan anlatılarla beslenerek röportaj üzerine kurulu belgesel kurgusunun dışında bir yapıda ilerliyor.

Yönetmen Hakkında:
1984 Diyarbakır doğumlu olan Piran Baydemir 2007 yılında Diyarbakır Sinema Kulübü ile tanıştı. 3 yıl süreyle buradaki atölyelere katıldı. İlk filmi olan “Yo Roj Di/Bir Günde” yi 2010 yılında çekti. Aynı yıl Cegerxwîn Konservatuarı Sinema Bölümü’nde öğrenciliğe kabul edildi. İki senelik eğitimin ardından mezun oldu.
FİLMLERİ:
2010- Yo Roj Dİ
2012- Rezonse

FECÎRA
Türkiye /2013/40’/Kürtçe(Kırmanci)
Yönetmen: Piran Baydemir
Görüntü Yönetmeni: Piran Baydemir
Kurgu Reşat Ayaz
Müzik: Nizamettin Arıç
Yapımcı: Deniz Aydın
Oyuncular: Besna Dövmez, Devrim Dönmez, Melek Dönmez

Tarih: 21 Mayıs 2014
Saat: 19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu
Adres:
Levent Kültür Merkezi,
Çalıkuşu Sok. No:1 Levent- Beşiktaş
Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71

Gösterimler ücretsizdir.

Yeni Etkinliker