Özveri

Özveri

Akatlar Kültür Merkezi

Etkinlik Tarihi: 25 Mayıs 2014 Pazar

ÖZVERİ
Yazan : Filiz Coşkuner
Yöneten : Ayla Algan, Filiz Coşkuner
Oynayan : Filiz Coşkuner
Görüntü : Ersin Erçin
Hareket düzenlemesi : Sevi Algan Babaoğlu
Koreografi : Filiz Coşkuner
Görüntü-efekt uygulama :Sim Yeremyan
Işık : Hakan Polacanlı
Süpervizör : Ayla Algan

OYUN TARİH VE YERLERİ
1. Tarih: 25.5.2014
Saat : 18.30
Yer : Akatlar Kültür Merkezi
2. Tarih: 28.5.2014
Saat : 14.00
Yer : İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Gençlik Günleri
Fatih Şehir Tiyatrosu

Oyun, Filiz Coşkuner’in kaybettiği, kaybetmek istemediği teyzesi için yazılmıştır. Filiz Coşkuner teyzesinin yaşamından yola çıkarak, özverili insanların hayallerini, hayal kırıklıklarını, duygularını,…..yaşamdaki daha doğrusu diğer insanların yaşamlarındaki yerlerini sorguluyor. Çocukluğundan itibaren görev duygusuyla yetiştirilen, dışlanan ya da kendini öyle hisseden, insanların onu sevmesi için sürekli özveride bulunan ama hiç sevilmeyen bir karakter. Ölümünden sonra da özveride bulunduğu insanların yaşamlarındaki yerini görüyor. Yaşamının hesaplaşmasını yapıyor. Oyunun sonunda ÖLÜMSÜZLEŞİYOR mu?
“Aslında teyzem olsa bu oyunu böyle yazmazdı. O bunların birçoğunu görmüyor veya görmek istemiyordu” diyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Filiz Coşkuner, oyununu teyzesinin kişilik analizini yaparak yazdığını söylerken, aslında kendisini de teyzesiyle özdeşleştirdiğini, oyundaki çoğu duygunun aslında kendi sıkıntıları da olduğunu önemle vurguluyor.
27 yıllık tiyatro sanatçısı olan Filiz Coşkuner aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale, Ekol Drama Tiyatro, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Tiyatro Araştırma Laboratuarı Kameraönü oyunculuğu Bölümlerini bitirmiş.
Yazar olmak hiç aklında yokmuş. Teyzesini ölümsüzleştirmek için çok şey denemiş. Hakkında oyun yazmak aklının köşesinden bile geçmemiş. Ama bir güüüüün, Ersin Erçin ders öncesi bir doğaçlama yapmalarını istemiş. O doğaçlamada teyzesini canlandırmış. İşte her şey öyle başlamış. Doğaçlamasını İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahneyi paylaşma onurunu yaşadıklarından beri daima arkasında olan Ayla Algan seyretmiş. Oyunun ve oyunculuğunun Dario Fo’ya benzediğini, tek kişilik oyun yapıp oynamasını istemiş.
İstemekle kalmamış, emeğini, vaktini, beynini, sevgisini….. her şeyini katmış. Kendi sahneye koyduğu “Boşlukta Kadın” projesinde kendi rejisiyle oyunun bir bölümüne yer vermiş, hala da sürdürmekte. Tabii sadece kendi değil, kızı Sevi Algan Babaoğlu da hareket düzeni yapmış, sevgi dolu desteğini vermiş aynı annesi gibi.
Oyunun broşüründen yaptığım bir alıntı da oyun hakkında ipucu verecektir:
“Bu oyunu ÖZ-VERİ li insanlar için yazdım. Bu oyun, o insanların ÇIĞLIĞI dır. Heeeey siz ÖZ-ALICI lar, siz de bu oyundan bir şeyler ALIN diye yazdım. Aslında hayatınızda tek AL madığınız şeyin bu olduğunu biliyorum. Ama bir umut, bir çığlık işte!…..
Oyunumun mesajını ÖZ-AL ıcıların gene almaları, ÖZ-VERİ lilerin yalnız olamadıklarını hissetmeleri dileği ile… “
Şimdi Ayla Algan’ın değimi ile oyun “Kendi kanatları ile uçuyor”

Yeni Etkinliker