Ustalara Saygı'da "Yarınlara Işık Tutan Çağdaş Kibeleler"

Ustalara Saygı'da "Yarınlara Işık Tutan Çağdaş Kibeleler"

"Ustalara Saygı" etkinligi, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 9 Mart 2009 Pazartesi günü özel bir içerikle Akatlar kültür Merkezinde izleyenlerin beğenisine sunuldu.

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 Çarşamba

 
"Ustalara Saygı" etkinligi, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 9 Mart 2009 Pazartesi günü özel bir içerikle Akatlar kültür Merkezinde izleyenlerin beğenisine sunuldu. Faruk Şüyün'ün hazırladığı ve moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, günümüz "Çağdaş Kibeleler" in görüşleri, tecrübeleri ve anıları seyirciler ile paylaşıldı.

Etkinlikte; "Mavi Gözlü Dev" filmi ile Nâzım Hikmet'in yaşamını beyazperdeye taşıyan yönetmen Biket Ilhan sinema; Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi yazar Jale Sancak edebiyat; sahnede unutulmaz kompozisyonlara imza atan Nedret Güvenç tiyatro ve aynı zamanda bir eğitmen de olan ressam Tomur Atagök plastik sanatlar konularında öncülerden bugüne kadınımızı değerlendirdi.

"Cariye" ve "Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde" adlı iki tarihsel roman kaleme alan sanat tarihçisi Gül Yavuzer Irepoğlu, geceye katılarak dialar eşliğinde çalışmalarını nasıl yarattığını seyirciler ile tek tek paylaştı.

"Yarınlara Işık Tutan Çağdaş Kibeleler” gecesinde ayrıca Kemal Uzun'un Halide Edip Adıvar, Keriman Halis, Sabiha Gökçen, Satı Kadın ve Semiha Berksoy için hazırladığı "Cumhuriyet Kadınları" adlı film ve sahneye çıkan ilk Türk kadını olan Afife Jale'nin yaşam öyküsünü anlatan drama da seyircilerin beğenisine sunuldu.

Yeni Haberler