b+'nın Yeni Sayısı Yayında!

b+'nın Yeni Sayısı Yayında!

Beşiktaş’ın Kent Kültür Dergisi b+ yeni sayısıyla yayında...

Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2021 Çarşamba

Beşiktaş'ın simge yayını b+ dergisi, Başkan Akpolat’ın göreve gelmesiyle 2020 yılı başında yeniden yayın hayatına başlamıştı. Beşiktaş’ın kent kültürünü ve ruhunu yansıtan b+ dergisinin dördüncü sayısı çıktı. Üç ayda bir yayımlanan ve zengin içeriğiyle okurlarımızın beğenisine sunulan b+’nın yeni sayısında Beşiktaş’ın sanat ve edebiyat ilişkisi çeşitli yönleriyle ele alınıyor. b+’nın son sayısında yer alan içeriklerden bazı konu başlıkları ise şöyle:

B+ dergisinin yayın yönetmeni Görkem Kızılkayak’ın “Şairin Kent Rehberi” başlıklı yazısı Beşiktaş’ı, Behçet Necatigil, Orhan Veli, Yahya Kemal gibi şair ve edebiyatçılarımızın dizeleri ve tanıklıklarıyla anlatıyor.

Devasa alanları sanat eserine dönüştüren Land Art (Kırsal Sanat) sanatçısı Saype belediyemizin de destekçileri arasında yer aldığı “Beyond Walls-Duvarların Ötesi” projesi kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü Bahçesi, Beykoz Çayırı ve Atatürk Köprüsü’ne bağlı bulunan yüzen platformda üç ayrı esere imza atmıştı. Saype hem projesinin doğuşunu hem de çalışmalarını projenin mimarlarından Görkem Kızılkayak’a anlattı. Bu projenin diğer destekçilerinden birisi de İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’ydu. Başkonsolos Julien Thöni de İstanbul izlenimlerini, İsviçre ve Türkiye arasındaki kültürel ve ticari ilişkileri ve planladığı projelerini anlattı.

Heykel sanatının iyi örneklerini kamusal alanda Beşiktaşlılarla buluşturan belediyemiz, ünlü şair Melih Cevdet Anday’ın yakılan heykelini onararak Şairler Sofası Parkı’ndaki yerine yerleştirdi. Bu yılki Bienal’de sergilenen iki eser de kalıcı olarak Sanatçılar ve Aykut Barka Deprem parklarına yerleştirildi.

Okurlar, salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen sanat kurumlarının bu zorlu dönemi nasıl atlattıklarını ve yeni projelerini de “Sanata Sığınmak” başlıklı röportajlardan okuyabilecekler. Adını kadın dayanışmasını anlatan mitolojik bir öyküden alan Procne Kadın Korosu üyelerinden Pınar Karadeniz hem koronun öyküsünü hem de salgın döneminde yaptıkları yeni çalışmaları b+ için anlattı.

b+’nın her sayısında etraflıca incelenen semt başlığının bu ayki mahallesi Yıldız’dı. Yıldız’ın görkemli tarihine rağmen sakin köşelerinde kendi halinde akan ağırbaşlı hayatın izlerini ve değişimi dergideki sayfalardan okunabilecek. Beşiktaş’ın köklü spor kulüplerinden Yıldız Spor’un hikâyesi, Beşiktaşlı efsane futbolcu Refik Osman Top’un ve Beşiktaşlı Tarihçi Cavid Baysun’un hayat öyküsü de b+’nın özel konuları arasında.

Bu sayının bisiklet rotasının başlığı Yokuştaş. Aydan Çelik, Dolmabahçe’den Aşiyan’a kıyıdan giden rotayı bu sefer bisikletle yokuşları kah tırmanarak kah inerek okurlar için aştı ve haritaladı.

COVID-19 ile mücadelede hemen harekete geçerek salgından en fazla etkilenen yalnız yaşayan, engelli ve dezavantajlı komşularımıza destek olan belediyemiz, salgının yoğun biçimde yaşandığı bu günlerde ise diğer tüm hizmetlerimizin yanı sıra Saha Çözüm Hareketi’ni hayata geçirdi. Alanında uzman kişilerden oluşturulan ve vatandaşların sorunlarını bizzat yerinde dinleyerek çözüm üreten ekiplerimizin çalışmaları ve yeni hizmete giren Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi ile ilgili bilgiler de derginin son sayısının konuları arasında. Ayrıca ‘Virüs ve Uygarlık’ başlıklı makalede de çağımızın filozof ve felsefecilerinin Koronavirüs sonrası ile ilgili yorumları ve öngörüleri dergimizin sayfalarına yansıtıldı.

Takipçilerinin dergilik uygulamasıyla da ulaşabileceği son sayıda Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın yeni yıl tebrik mesajı da yer alıyor. "2020’de tüm olumsuzluklara rağmen Beşiktaş’ta yükselen dayanışma ruhu yarınlarımıza dair en büyük umut kaynağımız. Birlikte hareket ettiğimizde aşamayacağımız engel olmadığını gördük. Beşiktaş’ta birlikteliğimizden aldığımız güçle yeni bir hayat inşa ediyor ve yarına umutla bakıyoruz."

Dergiyi okumak için tıklayınız.
Yeni Haberler