Başkan Mahallede!

Başkan Mahallede!

Abbasağa

Etkinlik Tarihi: 21 Nisan 2014 Pazartesi

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar “Başkan Mahallede” adı verilen toplantıların ilkini Abbasağa Mahallesi’nde gerçekleştirdi.
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2014 Pazartesi

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar 21 Nisan 2014 Pazartesi sabah 06:30’da Abbasağa sakinleriyle Abbasağa Parkı’nda buluştu. “Başkan Mahallede” adı verilen toplantıya Abbasağa Mahallesi Muhtarı Yüksel Sağat’ın hoş geldin konuşmasıyla başladı. Sağat, Av. Murat Hazinedar hayırlı olsun mesajlarını iletti, ardından mahallenin sorunlarıyla ilgili hazırladığı listeyi belediye başkanı ve Abbasağalılarla paylaştı.

Abbasağa Mahallesi Muhtarı’nın hazırladığı çözüm bekleyen sorunların listesi şöyle:

Fen İşleri Müdürlüğü’nü ilgilendiren sorunlar
• Görüntü kirliliği oluşturan eski elektrik kabloları ve çok eski elektrik direklerinin kaldırılması.
• Yıldız Caddesi, Şoför Sokak ve Fulyadere Sokak’taki kaldırımların yenilenmesi. Kaldırımlara çift taraflı parklanma yapılmasından kaynaklanan yayaların kaldırımlarda yürürken karşılaştıkları sorunların çözümü.
• Bekçi Sokak’taki inşaatlardan dolayı bozulan sokağın yeniden düzenlenmesi.
• Cedidiye Sokak 2 ve 4 numaralarının önündeki elektrik direklerinin yenilenmesi (araba çarpması sonucunda hasar almıştı).

Destek Hizmetler Müdürlüğü’nü ilgilendiren sorunlar
• Sokak hayvanları için gerekli tüm düzenlemelerin yapılması.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nü ilgilendiren sorunlar
• Abbasağa Parkı içine vatandaşların faydalanacağı bir kafenin yapılması.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nü ilgilendiren sorunlar
• Jandarma Mektebi Sokak 9 numaranın yanında bulunan Hasan Rıza Paşa Çeşmesi’nin restore edilmesi.
• İçinde tarihi taşlar bulunan (Nişantaşları) ancak şahış mülkiyeti olduğu söylenen Ihlamur-Yıldız Caddesi’nde Toprak Holding’in karşısındaki 11.500 m2’lik alanın imara açılana kadar oturma bankları konularak ve temizliği yapılarak halkın kullanmasına izin verilmesi.

Zabıta Müdürlüğü’nü ilgilendiren sorunlar
• Jandarma Mektebi Sokak ve Yıldız Caddesi’nde lokantalar, marketler ve diğer tüm işyerleri hem yolları hem kaldırımları işgal etmiş durumdalar. Bu durumun düzeltilmesi.

Muhtar Sağat’ın ardından Abbasağalılar söz alarak mahallenin sorunlarını Belediye Başkanımız Av. Murat Hazinedar’a ilettiler.

Abbasağa Sakini: Mahallemiz hem işyeri hem konut ağırlıklı. Biz çalışırken onlar başka şeyler yapıyor, biz uyurken onlar çalışıyor. Bu iş yerlerinin biraz daha iyi denetlenmesi gerekiyor. Çıkan kokular, dumanlar ve işgal ettikleri alanlardan rahatsızız. İkinci sıkıntı mahallemizdeki bir takım baz istasyonlarının bizi ne kadar etkileyip etkilemediği konusunu herkese sordum ama cevabını alamadım. Bir şekilde bu istasyonların denetlenmesini istiyorum. Bu arada sizi kutluyorum. Ben 45 senedir buradayım. İkinci defa oluyor böyle bir toplantı. Birincisini daha önceki belediye başkanı yapmıştı. Sonucu pek hayırlı olmamıştı. İnşallah bunun sonucu hayırlı olacaktır. Çok teşekkür ederim.

Abbasağa Sakini: Kutluyorum. Mahallemize hoş geldiniz. Benim Jandarma Mektebi Sokağı’ndaki kaldırımlarla ilgili bir sorunum vardı. Daha önce belediyeye dilekçeyle başvurdum. Dilekçem dikkate alınmadı. Bunların elden geçmesi gerekiyor.

Sibel Salyam: Sibel Hanım fazla vakit almamak için önerilerini yazılı olarak verdi.
• Uzuncaova Caddesi ve Bekçi Sokak’ta bulunan eski ve kötü durumda olan arabaların kaldırılmasını,
• Cem Evi’nin üst kısmında bulunan üstü açık yeşil alanın bir kameriye yapılarak insanların soluklanacağı bir alana dönüştürülmesini,
• Cem Evi binasının halka kazandırılmasını, bir emekliler lokali olarak kullanılmasını,
• Beşiktaş sahiline halkın oturabileceği bir çay bahçesi,
• Cumartesi Pazarı’nın daha çağdaş bir semt pazarına dönüştürülmesini,
• Geri dönüşüme önem verilmesini,
• Barbaros Bulvarı kaldırımlarının yenilenmesini,
• Sinema-tiyatro, sosyal tesisler,
• Otopark sorunlarının çözülmesini,
• Sinanpaşa Pasajı’ndaki güvenli sorunlarının çözülmesini,
• Köyiçi’nde birahaneler tarafından işgal edilen sokakların halkın geçişine uygun hale getirilmesi,
• Balık Pazarı’nın daha sıcak ve sevimli bir hale getirilmesi,
• Abbasağa Parkı’nın taşları yağmurda kayıyor. Bunların yenilenmesi,
• Abbasağa Parkı ve çevresine güvenlik kamerası konulması,
• Abbasağa Parkı’na kedi evleri konulması,
• Merdivenli Dizi Sokağı’nın çöken merdivenlerinin tamiri,
• Uzuncaova’da Milli Saraylar lojmanlarının yan sokağında çöken sokağın düzeltilmesi,
• Bekçi Sokak’taki rögar kapaklarının yenilenmesini,
• Bekçi Sokak’ta pazar günleri de devam eden inşaatın kontrol altına alınmasını,
• Yıldız Caddesi kaldırımlarının yenilenmesini istiyorum

Metin Sarıtaş: Nardenk Sokak’ta oturuyorum. Bizim binamız 47 senelik aşağı yukarı. Yerinde dönüşüm istiyoruz. Binamız eski, neyle yapıldığı belli değil. Müteahhitlerin çıkarı olmadığı için buraya girmek istemiyorlar. Karşımızda 30-40 katlık binalar var. Bize gelince 7 kat. Bir çözüm bulalım.

Abbasağa Sakini:
Abbasağa Parkı’na daha çok bakım rica ediyorum. Çünkü bu parkı çok kullanıyoruz. Mevsimsel çiçeklerle belediyeyi zarara uğratmak yerine çimenlerle kaplatıp ağaçlandırılmasını istiyoruz. Sulamanın da gündüz vakti yapılmamasını istiyoruz. Çünkü parktan geçerken kayıyoruz. Ağaçlarımızın kesilmesini istemiyorum. Sanırım bir yıl önceydi ağaçlarımızı kesmeye geldiler. Parka güvenlik kamerası ve gece bekçileri istiyorum. Gece de kullanıyoruz bu parkı…

Abbasağa Sakini: Önce hoş geldiniz. Günaydın. Geldiğiniz için teşekkürler. Arnavutköy ve Bebek festivalimiz var. Mahallemiz çok güzel. Sene de bir kere bir festival yapalım, mahallemizi tanıtalım.

Abbasağa Sakini: Balkonlarda, apartmanların bahçelerinde veya parkın küçük bir bölgesinde ekolojik tarım yapılabilir. Bunun için belediye küçük bir destek yapabilir.

Av. Murat Hazinedar: Eylül ayında temelini atacağız “Hayvan Hastanesi ve Oteli”nin… Burada kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezi de olacak. Arkadaşlarımızla planladık. 300 metrekare zemine oturan 3 katlı, toplamda 900 metrekarelik bir örnek yer planlıyoruz. Belediyede bir proje vardı. Ben o projede biraz değişiklik yaptırıyorum. Hayvansever bir mimar dünyadaki örneklere de bakarak tasarlayacak ve Eylül ayında temelini atacağız.

Hiçbir soruna bizi ilgilendirmez demeyeceğiz. Ben BEDAŞ’la da konuşacağım. Yoğun bir ilişki kuracağız. Bizimle ilgili sorunları hızla çözeceğiz. Kendimizi ne kadar çok sevdirirsek emin olun o kadar kolay, ortak çözümler üretebiliriz.. Çözüm; araç çarptığı için deforme olan elektrik direğinin kaidesi cuma günü yapıldı, bugün yerine yenisi dikilecek.

Kentte yaşamanın bir bedeli var. Ne yaparsak yapalım, özellikle geçmişten kaynaklanan sıkıntıları sıfıra indiremeyiz. Kanser oranının dünyada en yüksek olduğu yer Tokyo. Çok güzel bir kent ama kanserin en yüksek olduğu kentlerden biri New York... Yine imar bakımından son derece düzenli bir kent Paris, orada da kanser oranı çok yüksek. Kent yaşamı bir şekilde, ne kadar düzenli olursa olsun bize bir bedel ödetiyor. Bizim görevimiz, sizin gibi şehirde yaşayanlara o bedeli en aza indirmek isteyen talepleri değerlendiren bir belediyecilik ortaya koymak. Ama siz de şunu yapın. Ben burada sabahın 5’inde kalkıyorum, mahalleleri geziyorum. Basmadığım yer kalmasın diyorum. Birbirimize karşı söylemlerimize dikkat edelim. Sevgi dilini kullandıkça, göreceksiniz sorunların çözümü daha da kolaylaşacak.

Bugün burada aldığımız tüm teklifler belediyemizin web sitesinde yayımlanacak. Hemen arkasından da sonuçlandırılan işlerin listesini göreceksiniz. Başkan yardımcım zaten muhtarımızdan gelen talepleri bir Excel’de hazırlamış. Müdürlüklere yazmış bitirmiş. Bu sabah itibariyle bu talimatlar gitmiş. Bunları bir ay sonra burada yapacağımız, eğer becerebilirsek yukarıdaki kış bahçesindeki toplantıda beraberce denetleriz.

İmarla ilgili şunları ifade etmek istiyorum. Özellikle aşağı Beşiktaş dediğimiz, Boğaz ön görünümünde olan bölgede bazı hassasiyetlerim var. Bir gün bu işi bıraktığımda “dokuyu bozan bir belediye başkanıydı” dedirtmeyeceğim. Bunu özellikle belirteyim. Buranın halini biliyorum. Burada bir çalışmaya başlıyoruz. Ama sakın ha çalışmaya başlıyoruz deyince yıkım anlaşılmasın. Bir süreç başlatıyoruz iki noktada… Bu süreci Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Başbakanımızla birlikte gerçekleştireceğim. Kişisel duruşumdan bağımsız olarak belediye başkanlığımın gereğini yapacağım. Burada çok açık söylüyorum. Ben belediye başkanıyım. Elbette Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanıyım. Cumhuriyet Halk Partili olmaktan da büyük bir kıvanç duyuyorum. Ben nasıl seçildim ve bana saygı duyulmasını bekliyorsam, aynı saygıyı diğer seçilen belediye başkanlarımıza ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza göstereceğimden hiç kuşkunuz olmasın. Ben hizmet anlamında eğilmekten bükülmekten çekinmem. Önemli olan hizmettir! Çözümü nerede buluyorsak orada olacağız. Sizin sorunlarınızı çözmek için bütün gücümüzle çalışacağım, arkadaşlarımızla beraber… Kentsel dönüşüm biliyorsunuz ki sadece bizi ilgilendiren bir konu değil. Ama ben bu sorun bizim ilgilendirmez demeyeceğim. Büyükşehir Başkanımızla işbirliği içinde olacağız. Onun da son dönemi. Eminim ki Beşiktaş’ın helalliğini almak için o da yoğun bir gayret sarf edecektir.

Bu noktada 19 Mayıs’ta çok büyük bir gençlik festivali planlıyoruz. Bugün son halini vereceğiz. Gerçekten Türkiye’de ilklere imza atacağız. Kuruçeşme Arena’yı yeniden gündeme getireceğiz. Orayı aktif halde kullanacağız. Söylenecek çok şey var. Bir ay sonra buluştuğumuzda daha çok konu konuşacağız.

Başkan Mahallede toplantısı sürerken çözüm konusunda sıcağı sıcağına yol alındı: Muhtarlık binası iç ve dış boyası istenmişti. Boya işine hemen başlandı. Abbasağa Parkı içine yapılması istenen kafe için yer keşfi hemen yapıldı. Plan ve Proje Müdürlüğü bu isteği projelendirmeye başladı. Başkan Murat Hazinedar'ın onayından sonra, gelecek hafta inşaata başlanması planlanıyor.
Yeni Etkinliker