Levent Kültür Merkezi'nde "Gurbeti Seçtim" Belgeseli

Levent Kültür Merkezi'nde "Gurbeti Seçtim" Belgeseli

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit

Etkinlik Tarihi: 22 Mayıs 2013 Çarşamba


Etkinlik: Gurbeti Seçtim
Tarih: 22 Mayıs 2013 Çarşamba
Saat: 19:00
Yer: Levent Kültür Merkezi

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”in bu haftaki konuğu İstanbullu Banu ve Batmanlı Gurbet

Beşiktaş Belediyesi’nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile birlikte düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 22 Mayıs 2013 Çarşamba günü, saat: 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde yönetmenliğini Sultan İlhan’ın yaptığı “Gurbet’i Seçtim” isimli belgesel gösteriliyor.

Belgesel hakkında
Ülkemizin bir yarısında on yıllardır adı konmamış bir savaş yaşanıyor. Süren bu çatışmalar, birbirine öfke duyan ve gittikçe de düşmanlaşan halklar yaratmaya başladı. Tam da bu olan bitenin orta yerinde Banu ve Gurbet’le tanıştık. Banu 2006 yılında bir internet sitesinden, isminin manidarlığına kapılıp Batmanlı Gurbet’i “kardeş” olarak seçiyor. Ailesinin uyarılarına, onu vazgeçirmeye çalışanlara “...ben tanımadığım insanların iyi niyetlerine sığınırım’’ diyor.

Belgesel yabancılaşmaya, düşmanlaşmaya ve tüm ayrı düşmelere inat, İstanbul’da yaşayan “Türk” Banu ile Batmanlı “Kürt” Gurbet’in kardeşliğine tanıklık ediyor. Kültürü, yaşam biçimi, dili ayrı bile olsa iki kadının “birlikte yaşamı” yeniden inşa edişini anlatıyor.

Yeni Etkinliker