Her Cuma Yeni Sinema: EVE DÖNÜŞ: SARIKAMIŞ 1915

Her Cuma Yeni Sinema: EVE DÖNÜŞ: SARIKAMIŞ 1915

Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu

Etkinlik Tarihi: 11 Nisan 2014 Cuma

Yeni Sinema Hareketi ve Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen, “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliğinde bu hafta Alphan Eşeli’nin yönettiği “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915” filmi seyirciyle buluşacak.

Yönetmenliğini Alphan Eşeli'nin gerçekleştirdiği, başrollerini Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin'in paylaştığı hayatta kalma mücadelesi “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915” 11 Nisan Cuma günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde gösterime girecek.

“Her Cuma Yeni Sinema” önümüzdeki hafta Atalay Taşdiken’in “Mommo Kız Kardeşim” filmiyle devam edecek.

Filmin konusu:
I. Dünya savaşı sırasında Ruslara karşı yapılan, 90.000 askerin şehit düştüğü “Sarıkamış Harekatı” Osmanlı İmparatorluğu’nun mağlubiyeti ile sonuçlandı. Doğu Anadolu Bölgesi Ocak 1915 tarihiyle artık hiç kimseye ait olmayan, belirsizliğin ve karmaşanın hüküm sürdüğü bir yere dönüştü.
Ne Rusların, ne de Osmanlı’nın tam olarak sahip olamadığı, yönetim ve otoriteden yoksun bu bölgede kaderlerine terk edilen insanlar, kendilerini daha önce karşılaşmadıkları bir hayatta kalma mücadelesi içinde bulurlar.
Bakü’de görevli Hariciye Nazırlığı Kalem Müdürü’nün eşi Gül Hanım ve kızı Nihan, onlara Erzurum yolunda eşlik eden Hariciye Nazırlığı mensubu Saci Efendi, zorlu ve sert kış koşullarının hakim olduğu bu kimsesiz topraklarda yol alırken savaşın ortasında kalmış, harabeye dönmüş ve terk edilmiş bir köye ulaşırlar. Issızlığın ortasındaki bu köyde geçirdikleri ilk akşamlarında yalnız olmadıklarını öğrenirler. Birbirlerinden farklı, toplumun değişik sınıf ve kültüründen gelen yedi insan, vahşi doğanın ve koşulların ortasında kalmış bu ıssız köyde dayanılmaz bir açlıkla baş ederken hayatta kalmanın peşinde ve eve dönüş mücadelesi ile karşı karşıyadır artık…


Eve Dönüş: Sarıkamış 1915
Türkiye – 2013 - 112’
Tarih: 11 Nisan 2014
Saat:19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu

Adres:
Levent Kültür Merkezi
Çalıkuşu Sok. No:1 Levent- Beşiktaş
Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71

Yeni Etkinliker