Renk ve Ahenk Resim Sergisi

Renk ve Ahenk Resim Sergisi

Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi

Etkinlik Tarihi: 01 Mayıs 2014 Perşembe

‘’RENK VE AHENK’’
( 1 Mayıs- 10 Mayıs)

Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi , bu kez sanatçı Raziye Cerit Albayrak’ın ‘’Renk ve Ahenk’’ adlı 4. kişisel yağlıboya resim sergisine ev sahipliği yapacak. Buram buram Anadolu esintilerinin duyumsandığı resimleriyle tanınan ressam Raziye Cerit Albayrak’ın sergisi,1 Mayıs -10 Mayıs 2014 tarihleri arasında sanatseverlere açık kalacak.
Raziye Cerit Albayrak’ın resimlerinde genelde gerçekçi üslup ön plana çıkıyor. Gölge ve ışığın ahenkli ritmiyle Anadolu bozkırlarının kokusu ve cazibesi hissediliyor. Geçmişin belleklerde kalan hayalleri, tuvallerde adeta can buluyor. Kimi zaman toprak yollardaki kıvrımlarda, kimi zaman egzotik taş evlerin penceresinden süzülen ışık hüzmeleriyle hayata doğru keyifle akıp gidiyor. Bazen bedeninde kaybolmuş çocukluğun gelin edilişini, umutsuzluk kardeşçe paylaşılırken geçmişin fotoğraflarda mühürlenişini, sonra bir avuç suda serinleyip, ardından samaverin sıcaklığında demli çayla rahatlamayı resmetmiştir sanatçı.

Sanatçı Raziye Cerit Albayrak’ ın resimlerinde Anadolu’nun o sıcacık, geleneksel tatlarını bulmak mümkündür. Kendi ifadesiyle, “Bu belki bir somun kokusudur yaylada sıcacık pişirilmiş, belki de bir annenin leğende temizliğe davetidir, ya da köy meydanında şafak vakti umutların ışımasıdır.. Bazen de denizin huysuzluğudur haşin dalgalarda. Boğazda Kız Kulesi’nin yakamozlarla salınışıdır Bir kuşun kütüğe saklanışıdır… Dört nala giden atların gece yolculuğudur belki de… Kadınların yalın, şerbetli bakışlarıdır. Dahası biraz çiçek biraz eriktir, güllerin açma vaktidir velhasıl…”

Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan sanatçı,Kamu hizmetindeyken şiirin ritminde yürüdü yıllarca. Şiirleri edebiyat dergilerinde ve gazetelerde yer aldı. Sanatçı birçok festivale konuk oldu. Tariş Edebiyat Ödülü, Mavi Derinlik Dergisi Şiir Ödülü, yurt dışında yayınlanan Güneş Dergisi Şiir Ödülü’nü aldı. Şiirlerini ‘’Sen Sakın Ay’a Meyillenme’’ ismiyle kitaplaştırdı. Özel bir radyoda “Pazar Ajandası” adlı şiir programı hazırlayıp sundu. Daha sonra yıllarca içinde devleşen resim tutkusunu tuvalle buluşturmak adına Türkan Aslıbir atölyesinde çalışmaya başladı sanatçı . Resim serüvenine İranlı ressam Alan’ın atölyesinde eğitim aldıktan sonra halen kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.
Adres:AKATLAR KÜLTÜR MERKEZİ Akat Mh., Zeytinoğlu Cd No:8, Beşiktaş
Telefon:(0212) 351 9384

1-Cihangir Sanat Galerisi ‘’Anadolu’yum Ben’’ 2012 ( kişisel)
2-Nişantaşı CTYS AVM ‘’Renklerin Dansı’’ 2011 (kişisel)
3-Bahçeşehir Belediyesi 2008 (kişisel)
4-Büyükçekmece Kervan Saray Kült.Merk.2010(karma)
5-Esenkent Kültür Merkezi.2007 (karma)

Yeni Etkinliker