Savaştan Barışa Yeşil Gelibolu

Savaştan Barışa Yeşil Gelibolu

Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile düzenlediği “Bir Belgesel Bir Gazeteci Çay ve Simit” günlerinin altıncısında, yönetmenliğini Selçuk Kızılkayak’ın yaptığı “Savaştan Barışa Yeşil Gelibolu” adlı b

Eklenme Tarihi: 15 Mart 2010 Pazartesi

 

Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile düzenlediği “Bir Belgesel Bir Gazeteci Çay ve Simit” günlerinin altıncısında, yönetmenliğini Selçuk Kızılkayak’ın yaptığı “Savaştan Barışa Yeşil Gelibolu” adlı belgesel gösterildi. Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu'nda gerçekleştirilen geceye NTV Tarih Dergisi’nden Gürsel Göncü ile belgeselde anlatılan ağaçlandırma projesinin yürütücüsü Prof. Dr. İsmail Duman katıldı.


BELGESEL HAKKINDA


Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, 1994 yılında büyük bir yangın geçirdi. 4 bin hektardan fazla bir alandaki flora, fauna yok oldu. Orman Bakanlığı’nın alanın yeniden ağaçlandırılması için yürüttüğü çalışmaların yanında bir gönüllü proje de Gelibolu’nun yeniden yeşillendirilmesine katkı sağladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Duman önderliğinde, İstanbul ve İstanbul Teknik üniversitelerinin işbirliğiyle yapılan gönüllü ağaçlandırma çalışmasına 1500 üniversite öğrencisi katıldı. Gönüllü öğrencilerin arasında Anzak ordusunu oluşturan ülkelerin üniversitelerinde okuyan öğrenciler de bulunuyordu. 80 yıl önce bu topraklarda savaşanların torunları 15 gün içinde 250 bin ağaç dikti. Belgesel 15 günlük gönüllü çalışmayı anlatıyor.
 

 

KÜNYE


Yönetmen: Selçuk Kızılkayak

Yapım: Görkem Video

Görüntü Yönetmeni: Doğan Türegün

Kamera: Himmet Polatel

Kamera Asistanı: Görkem Kızılkayak

Seslendiren: Erdal Küçükkömürcü

Müzik: Yeni Türkü

Montaj: Neylan Ayışık

Süre: 41’23’’

Dil: Türkçe

Yapım Yılı: 1995

 

HABERİN VİDEOSU

 


Yeni Haberler