Ustalara Saygı'da Ferruh Doğan

Ustalara Saygı'da Ferruh Doğan

"Ustalara Saygı" etkinliği bu kez, alabildiğine sade çizgilerle en yoğun anlatıma ulaşan karikatürlerin yaratıcısı Ferruh Doğan usta için gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2009 Pazartesi
Beşiktaş Belediyesi tarafından, kültür, sanat, edebiyat ve düşün dünyasının usta isimlerini izleyiciler ile buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen "Ustalara Saygı" etkinliği bu kez, alabildiğine sade çizgilerle en yoğun anlatıma ulaşan karikatürlerin yaratıcısı Ferruh Doğan usta için gerçekleştirildi.

Ülkemizde politik çizerliğin en önemli temsilcilerinden biri olan, ilk karikatürünü henüz 13 yaşındayken yayınlayan ve 2000 yılında aramızdan ayrılana dek geçen yarım asrı aşkın sürede ülkemizin çizgisel güncesini tutan Ferruh Doğan için hazırlanan gece bir anlamda ülkemizde karikatür sanatının bir döneminin de masaya yatırıldığı bir etkinliğe dönüştü. Aydın Boysan, Faruk Geç, Hıfzı Topuz, Kadir Doğruer, Kamil Masaracı, Leyla Neyzi, Raşit Yakalı, Safa Önal, Semih Poroy, Suat Yalaz, Tan Oral, Turgut Çeviker, Yiğit Özgür, Yurdagün Göker ve sanatçının kızı Zeynep Akdilek’in seyircilerle paylaştığı anı, görüş ve düşüncelerle zenginleşen “Ustalara Saygı” da, Ferruh Doğan’ın bir karikatürünün baskısı da gecenin anısına katılımcılara dağıtıldı.

Ferruh Doğan’ın ölümünden bu yana usta için yapılan ilk etkinlik olma özelliği taşıyan gecede; seyirciler, kültür merkezinin fuayesine açılan Ferruh Doğan çizgileri sergisi ile karşılandı. Uluslararası birçok ödülle taçlanan mesleki başarısının yanı sıra, bir sanatçı olarak kararlı duruşu ve tavrından hiç ödün vermeyen beyefendi kişiliğiyle de tanınan karikatüristin albümünden seçmelerin bir dia gösterisi ile seyircilerle paylaşıldığı “Ustalara Saygı”da, Ferruh Doğan’ın farklı dönemlerde kaydedilen görüntülerine de yer verildi. Gecenin sürprizi ise Ferruh Doğan’ın Tekin Aral, Oğuz Aral ve Yalçın Çetin ile birlikte hazırladığı kısa animasyon filminin gösterimi oldu.

“Ustalara Saygı” etkinlikleri; 20 Nisan’da Ataol Behramoğlu, 27 Nisan’da Çiğdem Talu ve Melih Kibar, 4 Mayıs’ta da Selim İleri için hazırlanan gecelerle devam edecek.
 
HABERİN VİDEOSU
 

Yeni Haberler