Engelsiz Belediyecilik

İşitme Engellilerin Duyabildiği, Görme Engellilerin Görebildiği Bir Belediyecilik

Projeyi Yürüten Birimler: Yazı İşleri Müdürlüğü & İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü
Proje Ortakları: Beşiktaş Belediye Başkanlığı ve Altı Nokta Körler Derneği
Projenin Amacı: Görme ve işitme engelli tüm vatandaşlarımızın talep ve şikâyetlerini alabilmek, talep ve şikâyetlerin geri bildirimlerini onlara uygun yöntemlerle yapabilmek.

İşitme engelli vatandaşlarımız ile görme engelli vatandaşlarımızın tüm talep ve şikâyetlerinin rahatlıkla belediyemiz tarafından alınabilmesi, onların belediyemiz ile çok daha rahat iletişim kurabilmelerinin sağlanabilmesi amacıyla 2016 yılı içinde bir eğitim projesi hayata geçirildi.

Belediye personelimize yönelik olarak “İşaret Dili” eğitimlerine toplamda 39 personelimiz katıldı.

Belediyemiz hizmet binasının giriş katında bulunan ve vatandaşlarımız tarafından yazılı talep ve şikâyetlerin alındığı Hizmet Merkezi’nde (Evrak Kayıt Birimi) görevli 5 (beş) personel de “İşaret Dili” eğitiminin ilk grubunda yer aldı. Yaklaşık 2 ay süren ilk seviye eğitimin sonucunda eğitime katılan personelimiz vatandaş taleplerini asgari düzeyde alabilecek duruma geldiler. 

Daha uzun sürecek olan ileri seviye eğitimler sonucunda personelimiz “İşaret Dili” konusunda çok daha iyi noktalara ulaşacak.

Proje kapsamında, “İşaret Dili” eğitiminin yanında “Görme Engelliler Alfabesi” olarak da bilinen “Braille Alfabesi” eğitimleri de tamamlandı.

Görme engellilerin okuyup yazması için kullanılan bir alfabe metodu olan “Braille Alfabesi” eğitimleri sonucunda eğitime katılan personel alfabenin en zor kısmı olarak da tanımlanan kısaltmalar da dâhil olmak üzere tüm kabartma yazıları okuyabilir ve yazabilir hale geldi. 

Eğitim sonucunda görme engelli vatandaşlarımız tarafından yazılan talep ve şikâyetler Türkçe karakterlere çevrilmek suretiyle ilgili birime gönderilecek. Talep ve şikâyete ilişkin geri bildirim yazıları da özel daktilolar ile “Braille” alfabesine dönüştürülerek vatandaşlarımıza gönderilecek.

Proje sonucunda Beşiktaş Belediyesine talep ve şikâyetlerini bildiren işitme ve görme engellilere yönelik kaliteli bir hizmet sunulacak.


*Devam Eden Projeler