Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi

Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi

Adres: Mustafa İzzet Efendi Sok. No:5 Ortaköy
Tel:
0212 274 20 10
       0212 274 63 64
 
Beşiktaş Belediyesi bünyesinde oluşturulan Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin amaçları:

-Hayvanların sahiplendirilmesi,

-İnsancıl yöntemlerle sokak hayvanlarının sayısının azaltılması,

-Sokak hayvanlarından kaynaklanan zoonoz hastalıklarının önlenmesi,

-Hayvanlardan kaynaklanan şikayetlerin önlenmesi ve ısırık vakalarının takibi.

Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, vatandaş şikâyetlerini değerlendiriyor veya rutin yakalama çalışmaları sonucu hayvanları yakalıyor. Daha sonra hayvanlar iyileştirme merkezine getiriliyor ve burada gözlem altına alınıyor. Rehabilitasyon merkezinde; kısırlaştırma operasyonu, mikro çip, numaralı kulak küpesi takılması, sahiplendirme, kuduz aşısı uygulanması ve hayvanların geri bırakılması uygulamaları” yapılmaktadır.
Sokak hayvanları ile ilgili şikâyetlerin değerlendirilmesi; rehabilitasyondan sonra bölgeye yenilerinin girmesine engel olabilmek amacıyla geri bırakılan hayvanlar, aşırı havlama ve saldırganlık nedeniyle rahatsızlık yaratırsa yerleri hayvanseverlerle değerlendirilerek değiştirilebilmektedir. Sahipli hayvanlardan kaynaklanan şikâyetler Beşiktaş Belediyesi tarafından yazılı olarak alınarak, Zabıta Müdürlüğüne intikal ettirilmekte, ikaz ve para cezası uygulanmaktadır.

Sokak hayvanlarını yakalamada uyuşturucu taşıyıcı enjektörler (xylazine, ketamine),tuzak sistemli kapan kafes, çift kabin kamyonet ve minibüs kullanılmaktadır.